Då! : bortåt hundra år sedan
(Klicka för en större bild)

Då! : bortåt hundra år sedan

Ingemar Wennberg

129kr / st.
Häftad
Artikelnummer:9789175270432
Enhet:st.
Lagerstatus:Beställningsvara
St:
En tid, då gatans gropar under regndagar fylldes med vatten. Det myckna regnet lösgjorde gruset på gatan så när jag kom ut kunde jag med klacken göra kanaler mellan de sjöar groparna bildade. Långa vattensystem kunde det bli innan en lastbil kom. Inget modernt vidunder, det hade varit katastrof, utan en dåtida. Så ändrades världskartan betydligt. – En dag i min lekskola.


Ingemar Wennberg, född 1922, civilingenjör, utbildad vid Chalmers tekniska högskola, kemilinjen. Under studietiden blev han även reservofficer och deltog i beredskapstjänst under Andra världskriget.

Författaren har varit yrkesverksam i Borås, Norrköping, Köping och Landskrona men är idag, som pensionär, bosatt i Tavira i Portugal.
Skriv ut
Visa stor bild
PDF